Adwokat Krakow
Adwokat

Ile zarabia adwokat w Warszawie?

Uwolnienie zawodów prawniczych spowodowało, że ogromnie wzrosła konkurencja w tej grupie zawodowej. Aby utrzymać się na rynku również adwokaci muszą stosować stawki, które ich klienci są w stanie opłacić. Inaczej zarabia adwokat, który założył działalność gospodarczą, a inaczej adwokat będący pracownikiem w dużej kancelarii operującej w całym kraju. Inaczej wyglądają również zarobki prawnika, który dopiero rozpoczyna swoją karierę adwokacką, a inaczej takiego, którego nazwisko jest już rozpoznawalne w palestrze.

Zarobki warszawskiego adwokata

Ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że im większa renoma i zarobki, tym dany adwokat czy kancelaria ponosi większe koszty. Znany i rozpoznawalny adwokat, aby utrzymać swój status musi zatrudnić co najmniej kilkoro pracowników i utrzymać całą kancelarię.

Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że wszyscy prawnicy pracujący w Warszawie i województwie mazowieckim zarabiają więcej niż średnia krajowa. Adwokat zaraz po aplikacji, prowadzący własną jednoosobową działalność zarabia ok. 8000 zł. Natomiast adwokat z krótkim stażem pracujący w niedużej kancelarii będzie zarabiał trochę ponad 6000 zł. Aplikant pracujący w niewielkiej kancelarii w Warszawie zarobi do 2000 zł. A naprawdę małe kancelarie pozwalają zarobić aplikantom zaledwie kilkaset złotych.

Adwokat z wieloletnim doświadczeniem zarabia w województwie mazowieckim i w Warszawie minimum 40.000. Oczywiście kwoty te są ruchome i zależą o aktualnego zapotrzebowania na te usługi. Jednak dobry, o ustalonej renomie adwokat, operuje na terenie całego kraju, dlatego jego zarobki mogą różnić się wyraźnie w określonym czasie.

Obowiązki, jakie przyjmuje na siebie adwokat to udzielanie pomocy prawnej, reprezentowanie stron w trakcie postępowania przed sądem lub przed innymi instytucjami oraz analiza dokumentów dostarczanych przez klientów pod kątem ich zgodności z przepisami oraz z interesami danego klienta.

Kosztorys usług adwokackich

Kosztorys usług adwokata jest dość ściśle określony. I tak jak jego zarobki są różne ze względu na region kraju, tak koszt poszczególnej usługi świadczonej przez adwokata również różni się w zależności od miejsca lokalizacji jego firmy. W Warszawie za jedną godzinę konsultacji z adwokatem, który dopiero zaczyna wchodzić w swój zawód, zapłacimy ok. 80 zł. Ta sama godzina spędzona u adwokata będącego pracownikiem doświadczonej już kancelarii będzie nas kosztowała ok. 150 zł. Jeżeli zostawimy adwokatowi plik dokumentów, które on będzie musiał przejrzeć, aby doradzić nam w naszej sprawie będziemy musieli dopłacić mu jeszcze ok. 100 – 200 zł.

Jeżeli będziemy potrzebowali aby nasz adwokat reprezentował nas w sądzie czy w innej instytucji, należy wcześniej umówić się z nim na określoną, najczęściej umowną kwotę. Kwota ta będzie wypadkową skali trudności sprawy, ilości godzin, jakie trzeba będzie na nią poświęcić oraz ilości dokumentów, które trzeba będzie w trakcie jej trwania stworzyć. Tylko doświadczony adwokat będzie potrafił określić z wyprzedzeniem poziom kosztów biorąc pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania.