Jaka aplikacje wybrac?
Adwokat

Jaką aplikacje wybrać?

Wybór jest trudny, ale nie ważne jakiego dokonamy, jedno możemy stwierdzić na pewno – każdy wybór jest opłacalny. Mało w dzisiejszych czasach jest zawodów, które gwarantują nam dobrą, stabilną przyszłość, jednak w tym wypadku mamy do czynienia właśnie z taką okazją. Po 5 latach naprawdę ciężkiej nauki przychodzi czas na podjęcie właśnie tej najważniejszej decyzji – aplikacji. Jak wszyscy wiemy, możemy wybrać jedną z pięciu ścieżek: sędziowską, radcowską, adwokacką, notarialną czy prokuratorską.

Co jest najważniejsze przy podejmowaniu właśnie takiej decyzji?

Nasze chęci. Każda z aplikacji trwa stosunkowo długo, więc ważne jest to, abyśmy wybrali to, co naprawdę chcemy robić, ponieważ w przeciwnym razie możemy zrezygnować z powodu zbyt dużego nakładu obowiązków lub nawet najzwyczajniejszej nudy. Co oprócz tego należy brać pod uwagę? Czas. Nie każdy ma tyle czasu, aby zrobić aplikację sędziowską, która jest zdecydowanie najdłuższa, gdyż trwa aż 48 miesięcy. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę długi okres. Tak samo ważne jest oczywiście zapotrzebowanie na rynku pracy. Oczywiście, że należy robić to co się lubi, ale w momencie,w którym mamy np. zdecydowaną nadwyżkę nauczycieli, zdecydowanie niemądrym posunięciem byłoby wybieranie się na studia w tym kierunku. Pamiętajmy, że nasze pasje można również rozwijać hobbystycznie i nie ma w tym nic złego. Warto wspomnieć również o aplikacji, która nie cieszy się szczególnie dużą popularnością ze względu na wymagania, którym muszą sprostać osoby chcące do niej przystąpić. Jest to aplikacja dyplomatyczno-konsularna. Po ukończeniu właśnie takiej specjalizacji, jak łatwo się domyślić, można zostać konsulem. Jakie jednak są wymagania, aby dostać tę szansę? Duże, dlatego właśnie większość studentów odczuwa strach na samą myśl o przystąpieniu do niej. Osoba taka musi władać prawie biegle co najmniej dwoma językami obcymi, ponieważ jej zadania opierają się na przede wszystkim na prowadzeniu polityki zagranicznej, a jej niewystarczające znajomości językowe nie mogą przeszkadzać jej w wykonywanej pracy. Tak więc, osoby które przysłowiowo “nie mają głowy do języka” muszą niestety zrezygnować z tej aplikacji na rzecz innej lub zaopatrzyć się w dobry kurs językowy. Należy oczywiście pamiętać o tym, że praktycznie każda aplikacja jest, niestety, odpłatna. Ceny to zazwyczaj ponad 5 tysięcy złotych, więc warto pomyśleć o dodatkowym źródle dochodu, czyli przykładowo – pracy dorywczej.

Podsumowanie

Reasumując, zawsze jeżeli trzeba dokonać wyboru, musimy posiłkować się jedynie naszymi własnymi odczuciami i naszą sytuacją (także finansową). Warto dokładnie przemyśleć każdą opcję. Dobrym wyjściem będzie wypisanie sobie plusów i minusów obranych kierunków tak, aby móc spokojniej spojrzeć na każda sytuację. Oczywiście, możemy kierować się tylko zarobkami lub tylko pasją, ale osobiście pragnę zarekomendować połączenie tych dwóch, jak można twierdzić, skrajnie różnych rzeczy, tak, aby nasza pasja przynosiła nam odpowiedni dochód. Końcową decyzję należy rozstrzygnąć jednak osobiście, ponieważ to my mamy być szczęśliwi w naszym życiu.