
Pracownik na L4 – czy można go zwolnić?
Umowa o pracę na czas nieokreślony zapewnia pracownikowi wiele przywilejów, także związanych z ochroną przed zwolnieniem w uzasadnionych przypadkach. Czy można zwolnić pracownika, który znajduje się na L4?
Pojęcie nieobecności usprawiedliwionej
Zgodnie z Kodeksem Pracy przy usprawiedliwionej nieobecności pracownika nie można zwolnić. To ważne założenie zapewniające nie tylko komfort ekonomiczny w problematycznych sytuacjach, ale przede wszystkim psychiczny. Oczywiście od tej reguły występują pewne wyjątki. Pracownik może wykonywać obowiązki zawodowe bardzo krótko, a kiedy przejdzie na zwolnienie L4, wtedy pracodawca przy przedłużającej się nieobecności może podjąć decyzję o anulowaniu współpracy. Taka sytuacja dotyczy pracowników z zatrudnionych poniżej sześciu miesięcy. Zwolnienie następuje również po popełnieniu przestępstwa, wykroczenia, czy po utracie uprawnień zawodowych przez pracownika. Kodeks Pracy, co do zasady stawia na mocną ochronę pracowników, a w przypadku wątpliwości dotyczących nieprawidłowego zwolnienia rozpoczyna się konflikt, w którym pośredniczy naturalne Sąd Pracy.
Przed wstąpieniem na drogę sądową warto zasięgnąć porady prawnej od adwokata, który specjalizuje się w prawie pracy np: adwokat Tomasz Giziński. Ofertę warszawskiej kancelarii prawa pracy znajdziesz klikając w link.
Kogo dotyczą preferencje dotyczące
ochrony przed zwolnieniem?
W Polsce bardzo popularna praktyka to przechodzenie pracowników na L4 w kryzysowych sytuacjach, w celu odroczenia terminu rozwiązania umowy. Takie nieobecności przedłużają się często miesiącami i blokują biznes pracodawcy. Nie jest to założenie etyczne, natomiast wykorzystuje pewną lukę w przepisach. Największe preferencje dotyczące ochrony przed zwolnieniem dotyczą pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Umowy cywilnoprawne charakteryzują się natomiast najwyższą elastycznością i to pracodawca decyduje w praktyce, czy chce kontynuować współpracę ze zleceniobiorcą, niezależnie od pozostałych warunków.
A co z możliwościami zwolnienia przez samego pracownika?
Pracownik może wypowiedzieć umowę, jeżeli przebywa na L4, ale to dość rzadka decyzja niosąca realne konsekwencje ekonomiczne, często formalne. Ochrona nie obejmuje pracowników w przypadku nagłego ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorstwo, czy całkowitej likwidacji biznesu.
Potencjał ochrony pracownika nie przy każdym rodzaju umowy
Kodeks Pracy promuje głównie interesy pracowników, ale umowa o pracę na czas nieokreślony to stosunkowo rzadka forma współpracy w sektorze MSP, dedykowana raczej poważnym instytucjom, urzędom, korporacjom, specjalistom. Większość pracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych nie posiada tak skutecznej ochrony przed zwolnieniem.
Zobacz również

Jak zostać radcą prawnym bez aplikacji?
17 października, 2020
Ile zarabia adwokat w Warszawie?
26 czerwca, 2017