
Przejście z adwokatury do prokuratury
Wielu adwokatów oraz radców prawnych marzy o tym, aby w przyszłości pracować w Prokuraturze. Oczywiście jest to marzenie całkowicie możliwe do spełnienia, więc wszystko w tym zakresie zależy jedynie od zaangażowania zainteresowanych w podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Istnieją jednak specjalne warunki, które należy spełnić, aby móc dostać się do Prokuratury, więc warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Często taka droga zawodowa jest w tym przypadku dość kręta oraz czasochłonna, jednak na pewno warto się na nią zdecydować chociażby dla własnej satysfakcji, większego prestiżu społecznego, czy też lepszych pieniędzy.
Trudności w prowadzeniu własnej działalności
Adwokaci często mają różne trudności związane z prowadzeniem własnej działalności. Z racji tego wolą starać się o atrakcyjną posadę w Prokuraturze, gdzie mogą liczyć również na prowadzenie wielu wartościowych i ciekawych spraw. Oczywiście najpierw należy się tam dostać, a więc w pierwszej kolejności wypełnia się specjalny wniosek do Prokuratury Generalnej. Są one później rozpatrywane, a zainteresowani otrzymują ostateczną decyzję w ich sprawie, od której mogą się odwołać, gdy nie jest ona pozytywna. Prokuratorzy w dzisiejszych czasach zarabiają około 7-10 tysięcy złotych netto, dlatego też jest to bardzo ciekawa opcja dla wielu młodych adwokatów oraz radców prawnych. W ten sposób można poprawić swój komfort życiowy i zadbać o swoją przyszłość, dlatego na pewno warto starać się o przejście do Prokuratury, jeśli ktoś nie jest w stanie otworzyć własnej działalności.
Spore wymagania na rynku
Eksperci podkreślają, że adwokaci muszą mierzyć się na początku swojej ścieżki zawodowej z wieloma przeciwnościami losu. Rynek jest bardzo wymagający, często kancelarie adwokackie upadają, ponieważ nie mają zbyt dużej ilości zleceń, trzeba więc szukać pracy w innej kancelarii lub pomyśleć o założeniu własnej. Na to potrzebne są pieniądze, a praca w Prokuraturze jest przyjemniejsza, nie zajmuje tak dużo czasu, a więc można na tym jedynie skorzystać, choć związana jest ona z ogromną odpowiedzialnością oraz presją. Do Prokuratury może zostać się każda osoba z wyższym wykształceniem prawniczym, która zdała dodatkowo egzamin prokuratorski. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zdanie takiego egzaminu wcale nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego wiele młodych osób przygotowuje się do niego przez długie lata. Uzyskanie pozytywnego wyniku upoważnia jednak takie osoby do starania się o posadę w Prokuraturze, ale decyzja nie zawsze musi być dla zainteresowanych dobra.
Zobacz również

Czym adwokat różni się od radcy prawnego?
29 marca, 2020
Zakres prawa administracyjnego
27 lipca, 2017